Pieśniewski english

Aktualności

2017-11-06

Podsumowanie sezonu 2017 w klasie Sigma Active

Zaprojektowana przeze mnie przed kilku laty Sigma Active ma za sobą kolejny sezon regatowy. Złożyło się na niego 8 imprez w tym jedna międzynarodowa- regaty o statusie nieoficjalnego Mistrzostwa Europy tej klasy rozegrane w Niemczech na jeziorze w Stranberg koło Monachium, z licznym udziałem jachtów z Polski. Całe podium zajęły polskie załogi. Wygrała "fabryczna" ekipa MaWaMedu -producenta tego jachtu, czyli Mariusz i Katarzyna Wandasiewiczowie. Jachty tej klasy uczestniczyły w regatach z cyklu PPJK m.in. w Mistrzostwach Polski Jachtów kabinowych w Giżycku.

W niedzielę 22 października podczas Warszawskiego Salonu jachtowego w Nadarzynie oficjalnie podsumowano sezon regatowy w tej klasie. Najlepszym załogom w przekroju całego sezonu wręczono puchary i upominki.

Pierwsze miejsce i Grand Prix Sigma Active 2917 oraz Puchar ufundowany przez producenta zdobyła załoga jachtu POL39 Roberta Sobocińskiego. Kolejne miejsca przypadły w udziale załogom: drugie- Norberta Nowackiego Pol 49; 3 miejsce - Mateusza Gołąba POL 36; 4 miejsce- Macieja Kamińskiego Pol 50; 5 miejsce - Macieja Piasecki Pol 41. W cyklu regat w sezonie 2017 ścigało się 10 załóg

Załączam poniżej krótką relację uczestniczki regat w Niemczech oraz galeria zdjęć z tych regat i z kilku imprez w kraju, w tym z Mistrzostw Polski w Giżycku .

Pierwsze nieoficjalne mistrzostwa Europy w klasie Sigma Active

16 i 17 września 2016 roku w miejscowości Stranberg pod Monachium odbyły się pierwsze, nieoficjalne mistrzostwa Europy w klasie Sigma Active. Nasze rodzime, kierskie załogi zdecydowały się wziąć udział w tym nietypowym wydarzeniu. Choć do przejechania mieli prawie 1000km w jedną stronę zdecydowali się i wyruszyli na podpój Europy!

Świat był przeciwko dzielnym rodakom. A przynajmniej pogoda postanowiła uprzykrzyć im życie. Pierwszego dnia lało, mżyło i padało na przemian. Mimo to dali radę, nie stchórzyli i stanęli na starcie. Nie na daremno przebyli tę długą trasę z jachtami na przyczepach, aby teraz miał ich pokonać jakiś deszcz, co to to nie!

Pierwszego dnia ścigali się na trasie trójkąta olimpijskiego. Mimo zimna odbyły się aż trzy biegi, a na starcie stanęło ponad 20 jachtów. A co za widoki! Mimo niesprzyjającej pogody na południowym krańcu jeziora można było dostrzec Alpy. Samo jezioro duże, przestronne. Prawie 20 km długości, coś nieporównywalnego z akwenem na jakim przyszło pływać załogom spod Poznania.

Dzień drugi to nowe regaty, nowe doznania, nowe reguły gry. Tym razem w szranki stanęły tylko jachty z żaglami typu genaker i spinaker. Warunki atmosferyczne lepsze, chyba pogoda postanowiła odrobinę wynagrodzić heroizm załóg, które dzielnie walczyły w sobotę. Jachty z klasy Sigma Activ stanowiły najliczniejszą klasę. Na starcie stanęło ich aż 11! Pozostałe klasy były reprezentowane przez najwyżej 3 jachty.

Po drugim dniu regat Martin - niemiecki diler jachtów Sigma i współorganizator wydarzenia - podsumował wyniki naszych zmagań z obu dni. Po podaniu wyników nastąpiło rozdanie dyplomów i wręczenia nagród. W klasyfikacji generalnej polskie załogi zdobyły wszystkie miejsca na podium. Kolejno: Mariusz i Katarzyna Wandasiewicz, Robert Sobociński i Sławomir Kodrzycki oraz Mateusz Golab i Jakub Teuschner. Także piąte i dziewiąte miejsce należało do naszych rodaków. Norbert Nowacki i Andrzej Synowiec zajęli wyższą pozycję, a Michał Bozacki z towarzyszem zajęli dziewiątą lokatę.

Po ciekawych i dobrze zorganizowanych regatach nastał czas powrotu do Polski?