Pieśniewski polish
Pieśniewski english


Sigma 600 - do szkolenia i żeglowania "fun"

Największa radość z żeglowania, z kontaktu z wiatrem i wodą dają nie ciężkie i wolne jachty kabinowe, lecz otwarto pokładowe mieczówki. Zazwyczaj na takich jachtach ( np. na omedze) następuje pierwsze wtajemniczenie w trudnej, ale jakże fascynującej sztuce żeglowania.

Uniwersalność, to główne założenia jakie zostało sformułowane przed przystąpieniem do projektowania i budowy Sigmy 600, nowego jachtu odkrytopokładowego. Przewidziany na 6 osób, powinien równie dobrze służyć jako jednostka do szkolenia nie tylko podstawowego, ale również, w wersji sport, zadowolić prywatnych armatorów, oczekujących dawki adrenaliny podczas żeglowania. Żeby pogodzić sprzeczne te niekiedy wymagania, Sigma -Sigmie nie może być równa. Zróżnicowanie polega na dostosowaniu do każdej z tych funkcji innego takielunku, pozostawiając bez zmian zasadniczą konstrukcję jachtu. Do szkolenia podstawowego- wystarczy ożaglowanie bez genakera, prosty osprzęt i takielunek (bez achtersztagu) z niewielką powierzchnią żagli. Możliwe też jest dostosowanie takielunku z jachtów już wyeksploatowanych podobnej wielkości (np. z omegi). Nie obejdzie się natomiast bez dodatkowego żagla zaczepionego na wysuwanym z pokładu genakerbomie, jak również bardziej skomplikowanego osprzętu, w przypadku wersji sportowej. W każdej z wersji przewidziano jednak zamiast standardowego miecza obrotowego również możliwość instalacji miecza szybrowego.

Sigmę 600 od innych mieczówek odróżnia jednak jedna ważna cecha: tzw. niewywracalność, a ściślej -możliwość wstania z przechyłu 90 stopni, a więc uniknięcie "grzyba", bez zastosowania szpecących "zbiorników" na topie masztu. Zapewnia to balast wewnętrzny oraz ciężki miecz. Rzeczy osobiste załogi są w Sigmie 600 dobrze zabezpieczone pod pokładem dziobowym, szczelnie zamykanym pokrywą luku dostępnego z kokpitu. Po rejsie, można w tym bagażniku przechować "pod kluczem" bom, żagle i ruchomy osprzęt.

Kadłub wykonano z monolitycznego laminatu p-s , pokład natomiast ma konstrukcję przekładkową z rdzeniem z pianki Herex. Miecz obrotowy, ze względu na walory użytkowe, wykonuje się z płyty stalowej zabezpieczonej przed korozją, natomiast obrotowo zamocowaną w duraluminiowym jarzmie, profilowaną płetwę sterowa - z laminatu poliestrowego.

Jacht odkryto pokładowy, z wielu względów, nie może być drogi. Producent Sigmy 600- śląska firma MaWaMed zapewnia, że jej cena, w wersji podstawowej, będzie konkurencyjna w porównaniu do innych podobnej wielkości joli mieczowych.


1. Dane techniczne
2. Zdjęcia
3. Rysunek ofertowy


1. Dane techniczne


Sigma 600  

długość

6,0 m
szerokość
2,50 m
pow. żagli na wiatr
17,4 m2 (standard)
20,0 m2 (sport)
14,5 m2 (szkolenia)
grot
11,0 m2
genua
6,4 m2
genaker
26,5 m2
masa
370 kg
balast + miecz
150 kg
wysokość masztu
7,85 m
załoga
3 do 6 osób
silnik przyczepny
2-3 KM
producent
MaWaMed
mawamed@interia.pl
601-159-0662. Zdjęcia
3. Rysunek ofertowy

NewsArticlesAll right reserved © Jerzy Pieśniewski 2006-2023