Pieśniewski polish
Pieśniewski english


Focus 800

Z roku na rok jachty stają się coraz większe. Takie wrażenie można by odnieść i w przypadku Focusa 800, którego pierwszy egzemplarz pojawił się w sezonie 2008. Pod względem stylistycznym nie da się bowiem ukryć jego powinowactwa ze znanym od kilku lat Focusem 730. Różnice jednak są i dotyczą nie tylko wielkości. Przede wszystkim, kadłub nowego Focusa ma inny charakter. Wyróżnia go relatywnie znacznie szerszą wodnica, zwiększającą zdecydowanie jego stateczność początkową, tak pożądana przez żeglujących turystycznie zwłaszcza w gronie rodzinnym.

Focus 800 jest jachtem bardzo wygodnym i przestronnym. W porcie duży kokpit pomieści swobodnie nawet ośmioosobowa załogę. Szerokie półpokłady pozwalają na łatwą komunikację pomiędzy dziobem a kokpitem. W wersji podstawowej jacht wyposażony jest w markowy osprzęt firmy Lewmar i Ronstan. Do potrzeb żeglugi turystycznej dostosowano też powierzchnie ożaglowanie stawianego na 10-metrowym maszcie. 32 m2 żagla nie powinno przechylać 8-metrowego jachtu nawet przy silnym wietrze. Można je zresztą łatwo zredukować dzięki fokowi rolowanemu na sztywnym sztagu. Dużą stateczność uzyskano również dzięki wysokiemu współczynnikowi balastowemu.

Laminaty skorup kadłuba i pokładu bowiem wykonano z nowoczesnych tkanin typu BIAXIAL, zapewniając, tym samym, ich lekkość i zarazem wytrzymałość. Pozwala to na koncentrację większej ilości balastu wewnętrznego w okolicach miecza. Stąd właśnie również dobra stateczność przy większych kątach przechyłu.

W przestronnym wnętrzu zawiera 6 pełno wymiarowych koi, oddzielny duży kambuz na lewej burcie oraz przedział sanitarny. Ponadto jacht wyposażono w liczne schowki i bakisty na rzeczy osobiste załogi. Burty i sufit wyklejone są wysokiej jakości welurem syntetycznym odpornym na zaplamienia i nie wchłaniającym wilgoci. Zabudowa wnętrza oparta jest na giętych mahoniowych elementach. Łukowato wygięta nadbudówka pozwala na zachowanie wysokości stania na znacznej długości ponad trzymetrowej mesy. Standard i sposób wykończenia dostosowywany jest każdorazowo do potrzeb i oczekiwań przyszłego armatora.

W ubiegłym sezonie producent testował jacht w różnorodnych warunkach pogodowych. Mimo niewielkiej powierzchni żagli Focus 800 wykazał swój potencjał szybkości, zajmując w debiutanckim starcie 3 miejsce (w stawce 11 jachtów), w klasie T3 podczas regat PPJK w Iławie. Focus 800 przy swej stosunkowo niewielkiej, w porównaniu do wielkości, masie łatwo nabiera prędkości również przy lekkich podmuchach wiatru. Prosty w obsłudze i zwrotny, daje pełną przyjemność z żeglowania w każdych warunkach.


1. Dane techniczne
2. Zdjęcia
3. Rysunek ofertowy


1. Dane techniczne


Focus 800  

długość

8,00 m
szerokość
2,80
zanurzenie kadłuba
0,30
zanurzenie całkowite
1,4 m
liczba osób
6/8
ciężar jachtu
1800  kg
ciężar balastu
500 kg
ciężar miecza
100 kg
wysokość masztu
10 m
ożaglowanie
grot 20 m2
fok 12 m2
kategoria projektowa CE
C


Konstruktor: Jerzy Pieśniewski; www.piesniewski.pl
Producent:
SOBUSIAK YACHT YARD
ul. Rzgowska 26/28 , 93-172 Łódź
Tel. 509 866 987
www.focus-800.com


2. Zdjęcia

 


 


 
3. Rysunek ofertowy

NewsArticlesAll right reserved © Jerzy Pieśniewski 2006-2022