Pieśniewski polish
Pieśniewski english


O autorze:

Dr inż. Jerzy Pieśniewski, absolwent Wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej, doktorat na wydziale Mechaniki Precyzyjnej PW. Przez wiele lat pracownik dydaktyczno-naukowy tego wydziału. Projektowaniem jachtów zajmuje się od 1973 r., żeglarstwem od wczesnej młodości. W 1974 r. na Pokazie "Jacht dla Ciebie" zdobył główną nagrodę za jacht typu Foka, pierwszy masowo budowany przez amatorów jak i profesjonalnie (w stoczni im L. Teligi w Szczecinie) popularny śródlądowy jacht turystyczny z laminatów p-s. Uprawia żeglarstwo zarówno turystyczne jak i regatowe. Zdobywał wielokrotnie czołowe miejsca w regatach jachtów kabinowych Mistrzostwach Warszawy i Polski. Stworzył w Polsce klasę Micro, powołując w 1987 jeszcze nieformalne Stowarzyszenie tej klasy w Polsce . Rok wcześniej (1986) pierwsza polska załoga wystartowała w Micro Cup w Breście we Francji na zaprojektowanym i zbudowanym przezeń jachcie Mikron-proto.

Jest autorem wszystkich łącznie z ostatnią formuł pomiarowych stosowanych w regatach jachtów kabinowych ( PPJK) w Polsce. Od 1973 r współpracuje z magazynem "Żagle". W latach 1990-93 kierował tym pismem.

W latach 1993-98 był właścicielem niewielkiej stoczni jachtowej JP-Yachts, wytwarzającej jachty własnej konstrukcji Focus 650 oraz Jumper 550.

Obecnie prowadzi Dział Techniki miesięcznika "Żagle", kieruje też zespołem testowym pisma. Jest też właścicielem firmy JWP-Yachts zajmującej się m.in. projektowaniem i budową jachtów oraz oprzyrządowania do ich produkcji.

AktualnościFelietonAll right reserved © Jerzy Pieśniewski 2006-2024