Moje narzędzia projektowania
Wcześniejsze konstrukcję jak Foka, Mikron czy obydwie wersje Morsów projektowane były "ręcznie", na desce kreślarskiej. Była ta praca żmudna, na długie miesiące, zwłaszcza jej część obliczeniowa, w której podstawowym narzędziem był suwak logarytmiczny, później-cóż to był za postęp- kalkulatorek. Prawdziwą rewolucja jednak dokonała się za sprawą komputerów. Począwszy od Focusa 650 do projektowania linii teoretycznych kadłuba zastosowałem program komputerowy, według samodzielnie opracowanego algorytmu, napisany wspólnie z mym synem Pawłem najpierw w Basicu na "maszynę" Atari 500. Przepisany został później przez Pawła na PC-ta w języku strukturalnym Pascal. Program ten, zawierający również część optymalizacyjną ( obliczenia i optymalizacja oporów ruchu), według znanych już wówczas wyników prac nad oporami jachtu na uniwersytecie w Delft, posłużył do zaprojektowania min. Focusa 650, Micro-cruisera Jumper 550 i kilku inny jachtów tej klasy, jak również katamarana JP-Cat.
Przez pewien czas korzystałem ze znanego pakietu do projektowania kadłubów Prolines 98. Zaprojektowałem nim m.in. popularny nie tylko w Polsce monotyp regatowy Skippi 650. Od ponad 10 lat, w projektowaniu posługuję się specjalistycznymi produktami australijskiej firmy softwarowej Formation Systems, a mianowicie sprzężonymi programami MaxSurf Plus, Hydromax i Span, uważanymi za jedne z najlepszych na świecie do projektowania jachtów żaglowych. Pierwszy z ich służy do projektowania linii teoretycznych kadłuba i pokładu oraz obliczeń parametrów hydrostatycznych, Hydromax natomiast pozwala na pełną analizę statecznościową jachtu zaprojektowanego przy użyciu Max Surfa. Dzięki Spanowi można przewidzieć osiągi projektowanego jachtu przy różnych siłach wiatru od 6 do 20 węzłów. "Nakarmiony" odpowiednimi danymi generuje on bowiem biegunowe prędkości projektowanej jednostki.
Przy projektowaniu pokładu wspomagam się też programem Rhino 3D służącym do renderingowania obiektów o skomplikowanych kształtach.
|