Pieśniewski polish
Pieśniewski english


Artykuły

 2020-08-08 - Nowe życie "Żagli" w sieci

Zasłużone to dla polskiego żeglarstwa pismo, po kilkudziesięciu latach zwinęło żagle, Można powiedzieć, że padło ofiarą coronowirusa. Stało się tak, gdy wydawca zaangażowany w organizację targów "Wiatr i Woda" musiał je odwołać dosłownie na pięć minut przed otwarciem. Zakaz zgromadzeń i imprez masowych nie przewidywał wyjątków. Organizatorzy w Tm wydawnictwo poniosło straty. To skłoniło go do zaprzestaniu wydawania kilku czasopism w tym "Żagli". Decydując się na tak radykalny krok wydawcę chyba jednak poniosły nerwy, Wbrew obiegowym opiniom koszty edycji miesięcznika bilansowały w się skali rocznej.

Dotknęło mnie to też osobiście, ponieważ z "żaglami" byłem związany od 1974 r. kiedy to pojawił się w nich mój pierwszy artykuł o "Foce" i patentach jakie na niej zastosowałem. Przez długi czas, aż do 2010 r. pracowałem w redakcji pisma., "Żagle". Już raz przeżyłem ich likwidację. Było to po upadku wydawnictwa MAW w 1989 roku. Zespołowi redakcyjnemu pod moim kierownictwem udało się jednak uratować pismo. Wielka w tym zasługa Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego, które wzięło na swe barki ciężar finansowy wydawania miesięcznika. Wielu z członków tamtego zespołu odeszło już na wieczną wachtę (sekretarz Redakcji Jerzy Fijka, Paweł Morzycki, Witold Tomaszewski, Jerzy Kubaszewski).

Po 95 r. zawiały lepsze wiatry dla "Żagli" Przejął je wydawca (ZPR S.A.). Który nie miał problemów finansowych. {przynajmniej tak się wydawalo) aż do pechowego marca 2020 r.

"Żagle" jednak nie przestają istnieć, bo ludzie którzy je tworzyli nie poddali się. Dostosowując się do ducha czasów stworzyli portal internetowy "nowezagle" kontynuujący dzieło miesięcznika.

Redakcji pod przewodnictwem znanego żeglarza regatowego Dominika Życkiego życzę wytrwałości i ...sponsorów. Start nie jest łatwy, ale jestem pewien, ze "Nowe Żagle" złapią korzystny wiatr i po raz kolejny odrodzą się . Mam nadzieję, że będę miał w tym skromny udział, publikując w na portalu artykuł z cyklu "Prześcignąć wiatr".

Pierwszy z nich już się ukazał.

Zachęcam do lektury "nowych żagli" wszystkich żeglarzy a zwłaszcza tych, którzy interesują się regatami na morzu i na śródlądziu w tym również . regatami jachtów turystycznych

Jerzy Pieśniewski AktualnościFelietonAll right reserved © Jerzy Pieśniewski 2006-2024