Pieśniewski polish
Pieśniewski english


Aktualności


 2013-07-02

Pierwsze regaty w sezonie 2013

Trochę późno zaczęliśmy sezon regatowy 2013. Zawiniła pogoda. Nie można było pomalować dna mego Focusa 730 WIR, bo lało niemal codziennie. Udało się zdążyć jednak na ostanie czerwcowe regaty "O Puchar Burmistrza Wyszkowa", organizowane w Nieporęcie na Zalewie Zegrzyńskim. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Zgłosilo się ponad 33 jednostki w klasach T1, T2, Tango 730 sport, Symphaty 600 i Omega. Pogoda też nie zawiodła, choć w sobotnich wyścigach zabrakło nieco wiatru. 3 spośród 4 rozegranych trzeba było skracać, ze względu na gasnący zefirek.

Rywalizacja w najliczniejszej klasie T2 ( 9 jachtów) trwała do ostatniego niedzielnego wyścigu. Dla naszej załogi ( Aleks i Andrzej Rey, którego zmienił w niedzielę Lucjan Staszewski) sobotnie 4 wyścigi zakończyły się pomyślnie. Kolejno zajmowaliśmy miejsce 3, 2, 3 i 4, co dało na 2 pozycję po pierwszym dniu, nota bene za Focusem 730 PULSAR prowadzonym przez Jacka Kotkiewicza. Różnice nie były jednak wielkie. Rozstrzygnięcia nastąpiły w niedzielnym długim wyścigu. W jego trakcie nad Zalew nadciągnął wał chmur frontu chłodnego, wprawdzie z tylko niewielkim deszczem, ale za to z silnym wiatrem ( do 6 B w szkwałach). Nie byliśmy (zwłaszcza sternik) na to zbyt dobrze przygotowani. Pojawiły się także problemy z windą miecza (rozsypał się bloczek), żeglowaliśmy zatem z opuszczonym mieczem na kursach pełnych. 4 pozycja na mecie tego wyścigu sprawiła, że "spadliśmy z pudła", zajmując 4 miejsce, przy tej samej ilości punktów (11), co trzecia "INNA". Wygrał CARDINAL (Storm 22) Andrzeja Wyszyńskiego jednym punktem wyprzedzając Focusa 730 PULSAR.

Warto odnotować pozytywne zmiany w organizacji regat na Zalewie Zegrzyńskim. Wreszcie, dzięki działaczom MOZŻ i WTR wprowadzono praktykę pomiarów parametrów jachtów, oraz klasyfikację w czasie przeliczeniowym według opracowanej przeze mnie formuły PPJK. Być może więc w przyszłym sezonie regaty PPJK wrócą na Zalew Zegrzyński.

Na zdjęciu WIR z regat poprzedniego sezonu


  

 AktualnościFelietonAll right reserved © Jerzy Pieśniewski 2006-2023