Pieśniewski polish
Pieśniewski english


Aktualności


 2007-05-03

Wodowanie pierwszego Jumpera 550 Prima

1 maja, ale niekoniecznie w czynie społecznym, na Zalewie Sulejowskim został zwodowany pierwszy egzemplarz nowej wersji jachtu klasy Micro cruiser mego autorstwa- Jumper 550 Prima. Jak nazwa wskazuje, to nowa liftingowana wersja znanego od 12 lat Jumpera wykonana od początku, czyli od form produkcyjnych, przez Mariusza Wandasiewicza z inicjatywy i przy wsparciu finansowym Marka Kowalskiego-"Oilera" różni się od swego protoplasty jedynie kosmetycznymi zmianami w pokładzie. Kadłuba nie modernizowano.
Armatorem jachtu jest p. Ryszard Bogdan z Płocka, zaś ścigał się będzie na Jumperze jego syn Paweł. Przed wodowaniem główny mierniczy klasy p. Philippe de Troy ( wymawia się: de trua- to ten Pan z duża broda na jednym ze zdjęć), który przybył specjalnie do Bronisławowa z Belgii, dokonał pomiarów wnętrza i głównych gabarytów jachtu. Oczywiście, mierzył nie tylko Jumpera, ale również inne Micro m.in. nowego Flyera Micro, na którym w tym sezonie będzie startował sam prezes odnowionego Polskiego Towarzystwa Klasy Micro Marcin Celmerowski. Tę część pomiarów zarówno Flyer jak i Jumper przeszły bez problemu.

Na 2 maja przewidziano pomiary stateczności początkowej i końcowej. Niestety, nie mogłem już w nich uczestniczyć, ale, jak wynika z relacji Mariusza Wandasiewicza, Jumper spełnił obydwa testy, przechylając się do 9,7 stopnia przy próbie stateczności początkowej. I to mimo kilku przeciwności losu. Nie zdołano bowiem na czas dostarczyć odpowiedniego profilu masztowego zamówionego za granicą. Trzeba się było obejść smakiem czyli profilem krajowym, niestety o kilka kilo cięższym. Okucia pokładowe też wydają się nazbyt solidne (czytaj: za ciężkie). Miecz Jumpera, dużo cięższy (120 kg) niż w poprzedniej wersji, jednak zrobił swoje. Armator nie omieszkał też zaopatrzyć się w zapasowe kostki ołowiu, na wypadek tzw. niedowagi całego jachtu ( minimum 560 kg). Przydały się. Jumper w trymie pomiarowym waży 570 kg.

3 do 5 maja Jumper 550 Prima wystartuje w pierwszych w tym sezonie regatach klasy Micro na Zalewie Sulejowskim organizowanych przez prężne władze PTRKM. Trudno oczekiwać od razu sukcesów od zupełnie nie opływanego jachtu i nie oswojonej z nim załogi. Wnioski z regat zostaną uwzględnione przy produkcji następnych egzemplarzy tego Micro, którego, co warto przypomnieć, poprzednia wersja odniosła wiele sukcesów m.in. zdobywając, tytuł mistrza Świata klasy Micro cruiser (pod sterem Andrzeja Czapskiego) oraz brązowy medal (sternik Paweł Pieśniewski), podczas Micro Cup 2002 w Warnemunde w Niemczech.


  


  


  

 AktualnościFelietonAll right reserved © Jerzy Pieśniewski 2006-2024