Pieśniewski polish
Pieśniewski english


Aktualności


 2015-02-28

Targi Wiatr i Woda 2015

Tym razem nie można było narzekać na zimno - zmorę poprzednich Targów na basenie narodowym. Mimo kalendarzowej zimy pogoda bliższa przedwiosennej, a w halach targowych przy ul Marsa w Warszawie wręcz letnia, a nawet tropikalna, zwłaszcza w hali B (osprzęt akcesoria i usługi). W hali głównej jachty żaglowe zostały "rozcieńczone" w morzu motorówek. To znak czasów. Widać gołym okiem co się lepiej sprzedaje. Dobrze, że niektórym jachtom udało się postawić maszty i żagle. Ich widok nieco osłabiał dominację motorówek i houseboatów.

Pod pełnymi żaglami i z genakerem stocznia Scandinavia Yachts, wspólnie z firmą Volvo prezentowała Scadinavię 650 racer (zmodernizowany Skippi 650). Jacht wystawiany pod znakiem Volvo Ocean Race ma unowocześniony kokpit i nadbudówkę. Kilka egzemplarzy Scandinavi 650 ścigało się z powodzeniem w regatach ubiegłego sezonu klasy Scandinavia - Skippi 650.

Również z pełnym takielunkiem prezentował się Aquatic 25 T- nowa wersja jachtu produkowanego przez firmę Aquatic Yachts z Wołomina. W stosunku do pierwszej wersji, dopracowana została zabudowa jachtu oraz podwyższono wysokość wolnej burty, dzięki czemu nie ma problemów z wysokością stania w obszarze całej kabiny. Jacht był prezentowany na styczniowych Targach w Dusseldorfie, wzbudzając, jak informuje producenci, zainteresowanie zwiedzających i fachowców.

Jak zwykle, przy okazji Targów rozdano wiele nagród i wyróżnień.

Miło jest mi poinformować, że niżej podpisanemu przyznano tytuł konstruktora roku 2014. Nagrodę tę traktuje nie tylko jako uhonorowanie mnie przez wysokie Jury, ale również tych wszystkich, którzy zechcieli podjąć się realizacji mych projektów i, oczywiście, armatorów żeglujących na narysowanych przeze mnie jachtach. Dziękuję wszystkim.
W galerii fotek z Wystawy, oprócz Scandinavii 650 i Aquatica 25 z wnętrzem zabudowanym w mahoniu, prezentuję również jachty wg mnie interesujące pod względem koncepcji i konstrukcji. Zaliczam do nich nową jednostkę klasy Mini 650 do regat oceanicznych o nazwie Diamant zbudowaną przez Krzysztofa Kołakowskiego, wyrózniającą się nowoczesnymi liniami kadłuba (największa szerokość na rufie i pełnotliwa część dziobowa), znany, ale niekoniecznie w Polsce, Elan 210 z gigantycznym bulbem (350 kg) oraz wystawioną przez obecnego na Targach słynnego francuskiegi projektanta Jean-Marie Finot (foto na scenie) całkowicie "węglową" jolę mieczową Albatros , która ma być budowana w Polsce.

  


  


  


  


  


  


  


  


  


 AktualnościFelietonAll right reserved © Jerzy Pieśniewski 2006-2023