Pieśniewski polish
Pieśniewski english


Aktualności


 2015-09-01

Focus 750 Perfomance : o jeden wyścig od wygranej

Jak przetestować jacht pod względem nautycznym? Jest tylko jeden sposób: wystartować w regatach. Taka właśnie próbę przeszedł świeżo zwodowany Focus 750 Performance, zaczynając zresztą od wysokiego "c". Wziął bowiem udział, pod sterem Radka Żurka i z Mariuszem Sobusiakiem w załodze, w Mistrzostwach Polski Jachtów Kabinowych w Giżycku, niestety bez wymagającego więcej czasu dotrymowania i treningu załogi, niejako "z marszu".

3- dniowe regaty zaczęły się dla załogi Focusa bardzo obiecująco. Wprawdzie pierwszy wyścig na słabym wietrze zakończył się umiarkowanym sukcesem, bo tylko 6-stym miejscem ( na 12 w klasie T3), ale w dwu kolejnych konkurenci byli już z tyłu.

W sobotnich wyścigach bywało różnie. Wygrana w jednym z czterech wyścigów ( w sumie Focus wygrał 3 wyścigi) i miejsca nie gorsze niż czwarte w pozostałych zapewniły załodze Focusa 750 prowadzenie po dwu dniach z dwupunktowa przewaga nad kolejnym jachtem.

Niedziela, niestety okazała się pechowa. Nadzieje na tytuł mistrzowski przekreślił falstart w pierwszym wyścigu i w konsekwencji dalekie 8 miejsce. Nie podbudowało to psychicznie załogi, która w drugim wyścigu straciła ducha walki. Nie pomogła też zapewne zmiana listew grota na bardziej elastyczne, dokonana pod wpływem mylnej prognozy zapowiadającej słaby wiatr w niedzielę. W rzeczywistości wiał o 1-2 B silniej niż w zapowiedziach meteorologów.

Tytuł v-cemistrza Polski, jaki ostatecznie zdobyła załoga Focusa 750 P w silnie obsadzonej klasie T3 trzeba uznać za sukces mej nowej konstrukcji, bardzo starannie i efektownie zbudowanej przez stocznie Sobusiak Yachts Yard z Łodzi, sukces z pewnością nie ostatni.

Więcej zdjęć Focusa 750 P z Mistrzostw Polski można znaleźć na stronie:
http://mazury.info.pl/foto/15-08-30-mpjk-2015/
oraz
http://www.zagle.com.pl/wydarzenia/do-ostatniego-wyscigu,1_16657.html


 


 


 


 

 AktualnościFelietonAll right reserved © Jerzy Pieśniewski 2006-2023