Pieśniewski polish
Pieśniewski english


Aktualności


 2015-09-04

Mistrzostwa Europy Scandinavia 650/Skippi 650 - udany start

Oficjalne I Mistrzostwa Europy w pierwszej i jak dotąd jedynej polskiej klasie regatowej uznanej przez ISAF za międzynarodową już za nami. Na wodach Zalewu Zegrzyńskiego pod Warszawą, w ostatni weekend wakacji ścigało się 17 załóg z Polski, Niemiec i z Hiszpanii. Załogi z Czech, Słowacji i Danii odwołały swój udział w regatach w ostatniej chwili.

Dopisała również pogoda: było ciepło, słonecznie, ale niezbyt wietrznie. W sobotnich wyścigach wiało z prędkością nie przekraczającą 2 B na dodatek z dużymi zmianami kierunku. Wymagało to od sterników i załóg wyjątkowej czujności i reagowania na symptomy "odkrętek". W tych warunkach znakomicie radziła sobie poznańska załoga jachtu ARFIDO. dowodzona przez Michała Kaczmarka. Po czterech sobotnich wyścigach prowadziła zdecydowanie, mając na koncie 3 zwycięstwa. Wyprzedziła załogę jachtu VOLVO OCEAN RACE z Tobiaszem Zajączkowskim na sterze.

Niedzielne wyścigi przebiegały przy równie plażowej pogodzie i chimerycznym wietrze. Niewiele się zmienił układ na początku tabeli wyników. Dominacja załogi ARFIDO nie podlegała dyskusji. Oni właśnie zdobyli pierwszy, historyczny medal w nowej klasie międzynarodowej. Srebro, po bardzo równym żeglowaniu, mimo braku zwycięstw wywalczyła załoga VOLVO OCEAN RACE, zaś brązowe medale zawisły na szyjach załogi AKADEMII MARYNARKI WOJENNEJ z Gdańska pod sterem Macieja Sapiejki.

W hotelu 500 w Zegrzu, który był portem dla załóg nie zabrakło atrakcji dla widzów i osób towarzyszących regatom. Można było odbyć rejs motorówką by obserwować z bliska zmagania żeglarzy lub zasiąść za kierownicą nowiutkiego egzemplarzem Volvo XC 90. Dla dzieci przygotowano konkursy plastyczne, oczywiście o tematyce żeglarskiej. Wielką atrakcją sobotniego popołudnia stały się widowiskowe wyścigi "smoczych łodzi". Po sobotnich wyścigach organizatorzy przygotowali przyjęcie dla załóg, podczas którego rozlosowano wiele nagród i upominków.

Nadanie przez ISAF jachtom mej konstrukcji Scandinavia 650 /Skippi 650 statusu klasy międzynarodowej i pierwsze oficjalne Mistrzostwa Europy tej klasy to historyczne wydarzenie w dziejach polskiego żeglarstwa. Nie byłoby możliwe bez pracy wielu ludzi a zwłaszcza wieloletniego Prezesa Stowarzyszenia klasy Marka Kloski i obecnego producenta tych jachtów właściciela stoczni Scandinavia Yachts -Michała Kiersnowskiego. Przede wszystkim jednak to zasługa żeglarzy, którzy w ciągu 13-tu już lat istnienia klasy zdecydowali się na niej żeglować, takich jak świetnie radzący sobie ( 6 miejsce) w Mistrzostwach Jerzy Wojtyra z Poznania najstarszy ze stawki sterników, żeglujący na CYAN JERRY od początku istnienia klasy. Wszystkim składam serdeczne podziękowania.

Jerzy Pieśniewski

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 AktualnościFelietonAll right reserved © Jerzy Pieśniewski 2006-2023