Pieśniewski polish
Pieśniewski english


Aktualności


 2017-08-26

Focus 750 Mistrzem Polski

Tym razem załoga Focusa 750 "Biały kruk" pod wodzą Piotra Kuli nie dała innym szans na zwycięstwo. Prowadziła w klasie T-3 niezagrożona od pierwszego do ostatniego z siedmiu wyścigów Mistrzostw Polski Jachtów Kabinowych jakie rozegrano na jeziorze Niegocin z bazą w Ekomarinie w Giżycku (18 - 20 sierpnia). Jak zawsze trudno rozdzielić zasługi doświadczonego sternika (mistrza Polski w klasie Finn) i załogi oraz walorów jachtu. Obydwa czynniki zaprezentowały się z najlepszej strony. Dość powiedzieć, że zarówno w słabszych warunkach podczas piątkowych wyścigów jak i w silniejszym wietrze jacht i załoga radzili sobie doskonale, wygrywając dwa pierwsze i ostatni siódmy wyścig. Brawo.

W Mistrzostwach wystartował też mój osobisty Focus 680 pod sterem doświadczonego Marka Kmiecia z Jackiem Kotkiewiczem. Jacht, niestety waży o 250 kg więcej niż zakładałem bo 1230 kg. Został wykonany bardzo solidnie, z elementami turystycznej zabudowy, ale niezbyt lekko. Trochę więc "zatonął". Mimo to, i braku treningu przed regatami , dzięki doświadczeniu sternika, w wielu wyścigach jacht mieścił się czołowej piątce spośród 12 załóg startujących w klasie T-2. Gdyby nie wątpliwa dyskwalifikacja w dobrze rozegranym wyścigu ( 4 miejsce na mecie) oraz pechowy OCS (kara za falstart) również w udanym wyścigu, w końcowej klasyfikacji jacht awansowałby co najmniej o dwie pozycje. Jak na jacht jeszcze niedotrymowany, z tak dużą "nadwagą" rezultaty są obiecujące.

W Mistrzostwach uczestniczyły tez jachty klasy Sigma Active mego projektu. Spośród 6 startujących najlepiej i najrówniej żeglowała załoga Robert Sobociński -Sławomir Kodrzycki.

W klasie Open, Bingo 930 pod sterem niezmordowanego Mariana Bełbota przegrało podium jednym punktem. 4 miejsce to , jak wiadomo najgorsze z najlepszych. Obsługa 90-metrowego genakera wymaga jednak od załogi sporych umiejętności i siły. Nie wytrzymał też genakerbom, łamiąc się jak zapałka w jednym z wyścigów.

Mistrzostwa rozgrywano w dość zróżnicowanych warunkach wietrznych: od słabszych wiatrów ( w piątek) do piatki w szkwałach w drugim dniu regat.

Końcową klasyfikację i opis regat opublikowano na stronie PPJK: http://ppjk.pl/regaty/relacje-z-regat-wyniki/item/383-mistrzostwa-polski-klas-t-po-raz-24-w-gi%C5%BCycku

Poniżej kilka zdjęć z Mistrzostw autorstwa Jurka Klawińskiego z "Zagli" . Szerszą relacje fotograficzną z te imprezy można znaleźć na stronie "Żagli":

http://zagle.se.pl/regaty/xxiv-mmpjk-znow-udane-zobacz-zdjecia,3_19447.html Szczegółowe informacje o Focusie 750 Performance można znaleźć na stronie producenta:
http://yacht-focus.pl/regaty/


  


  


  


 AktualnościFelietonAll right reserved © Jerzy Pieśniewski 2006-2023