Pieśniewski polish
Pieśniewski english


Aktualności


 2007-07-26

Jumper vice mistrzem Świata klasy Micro

Już ponad 10 dni temu zakończyły się Mistrzostwa Świata klasy Micro w Warnemunde. O zwycięstwie załogi Tarnackiego w kategorii proto doniosły niemal wszystkie media. Niewiele natomiast pisano i mówiono, że w dwukrotnie liczniejszej kategorii cruiser (24 jachty wobec 12 w proto) Polacy również odnieśli wielki sukces: tytuł v-ce Mistrza Świata zdobyła młoda załoga Szymona Szymika na jachcie mej konstrukcji Jumper 550 Prima.

A warunki, jak opowiadają uczestnicy regat, były wręcz infernalne przez cały czas trwania regat: wiatr do 7 B i fala prawie dwumetrowa. To już drugi tytuł Jumpera w Warnemunde. W 2000r. podczas Mistrzostw Świata Micro tytuł mistrzowski wywalczyła również na Jumperze załoga Andrzeja Czapskiego byłego konkurenta Mateusza Kusznierewicza w klasie Finn. Wtedy warunki były podobne. Tym razem Micro Cup zdominowały polskie załogi. Aż 16 zjawiło się na starcie w kategorii cruiser. Regres natomiast przeżywa kategoria proto.

Mimo młodego wieku sternik Jumpera i jego załoga, to nie debiutanci. Startowali w wielu klasach w tym w 730, żeglowali też na skifie. Marek Kowalski "Oiler" miał nosa udostępniając młodym regatowcom jacht do startu w Warnemunde. Własnoręcznie przygotowali go wraz z Mariuszem Wandasiewiczem dosłownie na 5 minut przed regatami.

Nowy Jumper różni się od poprzednie wersji dodatkiem Prima w nazwie, oraz szczegółami rozwiązań pokładu i osprzętu oraz zabudowy wnętrza. Zachowany został bez żadnych zmian kadłub jachtu oraz generalna architektura pokładu. Jacht, wbrew przewidywaniom i nadziejom sceptyków, pomyślnie przeszedł próby stateczności początkowej. Pełne wyniki Micro Cup na stronie www.microclass.pl Test Jumpera 550 Prima ukaże się w numerze grudniowym "Żagli"


  

 AktualnościFelietonAll right reserved © Jerzy Pieśniewski 2006-2023