Pieśniewski polish
Pieśniewski english


Aktualności


 2009-05-25

Nowa wcielenie Jumpera 550

Zaprojektowany i zbudowany przeze mnie przed 15 laty Jumper 550, jacht klasy Micro cruiser, reanimowany 3 lata temu przez Mariusza Wandasiewicza i Marka Kowalskiego przeszedł kolejny face lifting. Właściwie, w stosunku do ubiegłorocznej wersji, zmiany dotyczą jedynie detali pokładu: nowych zintegrowanych z pokładem podstawek pod osprzęt i okucia. Producent czyli Mariusz Wandasiewicz (firma MaWaMed) zdecydował się zainwestować w nowy komplet form. Słowo komplet jest jak najbardziej na miejscu, ponieważ, oprócz nowej formy kadłuba i pokładu, zbudowano również formy zabudowy wnętrza i podsufitki z laminatu. Powstała też nowa forma miecza. Wylaminowano ją na kopycie wykonanym przez frezarkę CNC, czyli sterowana cyfrowo. Wreszcie profil miecza zgadza się co do ułamka milimetra z projektowanym. Jak twierdzą nowi użytkownicy, m.in. autor prezentowanych tu zdjęć p. Leszek Wojnar, do jakości powierzchni i zabudowy wnętrza nie można mieć zastrzeżeń. Producent używa też nowoczesnych zbrojeń szklanych wielokierunkowych gwarantujących lekkość i wytrzymałość skorup kadłuba i pokładu. Laminowanie przekładkowego pokładu odbywa się metodą tzw. worka próżniowego.

W ubiegła sobotę i niedziele odbyły się regaty o Puchar Śląska organizowane przez Jacht Klub "OPTY" w Chełmie Śląskim na miejscowym jeziorze (zbiornik sztuczny). Wystartował w nich jeszcze nie do końca doposażony (brak spinakera) Jumper 550 otaklowany jak do kategorii Micro- regatta. Z impresjami Rafała Moszczyńskiego z tych pierwszych w sezonie zmagań jachtów klasy Micro można się zapoznać na stronie internetowej tej klasy ( http://www.microclass.inf.pl/index.php?idk=255&ida=666 ).

Dzięki uprzejmości nowego armatora Jumpera 550S p. Leszka Wojnara mogę zaprezentować kilka fotek jego autorstwa, zarówno z regat jak i z budowy nowej wersji Jumpera 550S.


  


  


  


  


  


  


 AktualnościFelietonAll right reserved © Jerzy Pieśniewski 2006-2024