Pieśniewski polish
Pieśniewski english


Aktualności


 2010-05-30

Sigma 600 już na wodzie

Niesprzyjająca pogoda i powódź nie przeszkodziła w zakończeniu prac nad Sigmą 600, nowym jachtem otwarto pokładowym o uniwersalnym zastosowaniu. W sobotę 25 maja, na zbiorniku Dziedźkowice w Imielinie zwodowano i opływano pierwszy egzemplarz tego jachtu w wersji armatorskiej. Przeprowadzono także testy dla miesięcznika "Żagle" w tym również test stateczności.

Pomiary wykazały, że Sigma 600 podnosi się z przechyłu 90 stopni z ciężarem o masie 7,5 kg na topie masztu. Niezły wynik jak na lekką łódkę ( masa 380 kg) ,o niskiej wolnej burcie z mieczem obrotowym i balastem wewnętrznym. Gwarantuje to wysoki poziom bezpieczeństwa w normalnych warunkach żeglugi z minimalnym ryzykiem wywrotki i zerowym prawdopodobieństwem "grzyba".

Premierowe pływanie na nowym jachcie wypadło więcej niż dobrze, szczególnie pod względem potencjału prędkości. Jacht okazał się szybki. Na ożaglowaniu zbliżonym kształtem i powierzchnią do "omegowskiego", przy wietrze nie przekraczającym 10 węzłów jacht w pełnym bajdewindzie żeglował jak rasowy monotyp regatowy, przekraczając nawet 7,5 węzła. Nie ma też zastrzeżeń do ostrości żeglugi. Zmierzony kąt martwy- nieco poniżej 90 stopni Obiecujące.

Niestety, "armatorski", nadmiernie duży genaker nie pozwolił na dokładne sprawdzenie zachowania się jachtu na kursach pełnych. 28 m2 tego żagla, zaczepionego na topie, okazało się nazbyt duże jak na wytrzymałość cienkiego masztu ( profil 78 mm firmy Mast), który już przy tych 3 B wyginał się niebezpiecznie w tzw. chiński paragraf. Genaker dla tego typu masztu powinien być zamocowany rogiem szotowym nieco powyżej zaczepu sztagu i mieć nie więcej niż 22 m2 powierzchni.

Maszt taki natomiast , z pewnością sprawdzi się na Sigmie 600 w wersji standardowej, z ożaglowaniem 15,5 m2, bez genakera, przeznaczonej również do szkolenia adeptów żeglarstwa. Kilka takich jachtów już zostało zamówione u producenta Sigmy 600, w firmie MaWaMed m.in. przez miejscowy klub.

W poniższej galerii - zdjęcia z testowego żeglowania na Sigmie 600.


  


  


  


  


  


  


  


  


  


  


  

 AktualnościFelietonAll right reserved © Jerzy Pieśniewski 2006-2023