Pieśniewski polish
Pieśniewski english


Aktualności


 2011-04-07

Sigma 600 active- dla aktywnych

Jeszcze dwa tygodnie a na wodę zbiornika (jeziora) Dziećkowice w Chełmie Śląskim spłynie pierwszy egzemplarz nowej wersji znanej już odkryto pokładowej Sigmy 600, nagrodzonej wyróżnieniem na Targach Boatshow. Jak już z samej nazwy wynika Sigma 600 active ma zdecydowanie bardziej sportowy charakter. Z inicjatywy producenta Mariusza Wandasiewicza ( firma Ma Wadem) wprowadzono też wiele zmian i modernizacji zwłaszcza w koncepcji pokładu oraz jego połączenia z kadłubem, osprzętu pokładowego. Pozostawiano praktycznie bez zmian linie kadłuba pierwowzoru.

W wersji active zastosowano rozwiązanie ciężkiego profilowanego miecza obrotowego (90 kg) z przysłoną szpary w dnie , podobne do tego jaki zaprojektowałem dla Flasha 19 ( opisywane niedawno na łamach "Żagli" jak na niniejszym portalu). Taki patentowy system pozwala na zachowanie zalet miecza obrotowego ( podnoszenie się miecza przy wjeździe na mieliznę lub przeszkodę), przy sprawności hydrodynamicznej miecza szybrowego.

Powiększono także do ponad 21 m2 powierzchnię ożaglowania w tym również powierzchnię genakera 9 do 25 m2).

Przewidziano też możliwość magazynowania we wnętrzu żagli i bomu oraz rzeczy osobistych załogi. Możno je tam składować, dzięki lukowi ze szczelną pokrywą usytuowanemu w przedniej części kokpitu.

Po zwodowaniu szczegółowo zrelacjonuje wnioski z pływania testowego na Sigmie 600 active oraz jej prób statecznościowych.

Mogę iść o każdy zakład, że nowa wersja Sigmy będzie jeszcze szybsza niż poprzednia weekendowa.


 AktualnościFelietonAll right reserved © Jerzy Pieśniewski 2006-2024