Pieśniewski polish
Pieśniewski english


Aktualności


 2012-05-15

Konfrontacja własności nautycznych różnych wersji Focusów 800

W zimną i wietrzną sobotę 12-ego maja, na jeziorze Niegocin doszło do konfrontacji 5 różniących się powierzchniami przeciwdryfowymi oraz ożaglowaniem wersji jachtu typu Focus 800 . Porównanie dotyczyło przede wszystkim walorów nautycznych, a więc prędkości jachtów na różnych kursach względem wiatru. Spotkanie doszło do skutku dzięki dobrej woli firm czarterowych, które dostarczyły do Giżycka swe Focusy, wyposażone w miecze obrotowe zarówno płytowe jak i profilowane. Niniejszym składam im gorące podziękowania za zaangażowanie w realizację tego pomysłu.

Jachtem wzorcowym natomiast był Focus 800 z mieczem szybrowym inicjatora tego przedsięwzięcia (wraz niżej podpisanym) producenta Focusów 730 i 800 p. Mariusza Sobusiaka. Porównanie przebiegało w korzystnych dla tego rodzaju testu warunkach . Wiało silnie (12 do 18 w - 4 do 5 B), ale bez gwałtownych szkwałów.

Wyniki pomiarów prędkości i różnic czasowych na mecie posłużą do ustalenia optymalnej dla tego typu jachtu konfiguracji masy balastu, powierzchni przeciwdryfowej i powierzchni ożaglowania. Na ich podstawie też można będzie ustalić w jakim stopniu jachty śródlądowe z mieczem szybrowym zyskują na prędkości w stosunku do identycznych jednostek z mieczem obrotowym. Rezultaty tych "regat", po przetworzeniu za pomocą specjalistycznego programu komputerowego staną się podstawą do ustalenia procentowej "kary" za miecz szybrowy w Przepisach Pomiarowych regat Pucharu Polski Jachtów Kabinowych.

Podsumowanie tej nietypowej konfrontacji jednostek tego samego typu zostanie przedstawione w jednym z najbliższych numerów magazynu "Żagle".

Poniżej prezentuje kilka zdjęć z tej akcji, autorstwa Zbigniewa Jatkowskiego, właściciela portalu mazury.info.pl, z rywalizacji Focusów 800 na Niegocinie.

Jerzy Pieśniewski


  


  


  


  


  


  


  


  


  


  


  


  


  


 AktualnościFelietonAll right reserved © Jerzy Pieśniewski 2006-2023