Pieśniewski polish
Pieśniewski english


Dokładną recenzję można przeczytać na stronie:
http://kulinski.navsim.pl/art.php?id=3261&page=0


Recenzja zamieszczona w październikowym numerze Żagli, 2017

Godna kontynuacja Marchaja
Jestem przekonany, że liczne grono osób od lat czekało na tę pozycję. I tak jak się spodziewałem - warto było być cierpliwym! Doktor inż. Jerzy Pieśniewski zebrał w blisko 500-stronicowej książce ponad 40 lat swoich doświadczeń. W książce są widoczne lata pracy w charakterze konstruktora, żeglarza turystycznego i regatowego, redaktora naczelnego i szefa ekipy testowej "Żagli" oraz autora jedynego w swoim rodzaju poradnika "Prześcignąć wiatr", publikowanego, od kiedy pamiętam, na łamach "Żagli".

Lata pracy autora w roli wykładowcy akademickiego oraz publicysty naszego miesięcznika zaowocowały z kolei przystępnym sformułowaniem wszystkich skomplikowanych zagadnień z teorii żeglowania zawartymi w książce. Jedynie chyba prof. Czesław Marchaj potrafił pisać o tych sprawach równie zrozumiale dla czytelnika.

Jednak od razu wyjaśnię - to nie jest książka tylko o teorii. Jest w niej mnóstwo zagadnień praktycznych i to takich, które od razu można wprowadzić, by żeglować szybciej i bezpieczniej, jak i tych, które wymagają nieco dłuższych prac i przygotowań - największym bowiem działem jest ten dotyczący tuningu jachtu zarówno regatowego, jak i turystycznego.

Jeden z ośmiu rozdziałów książki dotyczy stateczności i dzielności morskiej, inny płetw, a jeszcze inne m.in. formuł regatowych (przelicznikowych) oraz najnowszych rozwiązań w jachtingu, rozpisanych tradycyjnie przez pana Jurka na czynniki pierwsze.

Nie boję się porównać tej książki do legendarnej "biblii" prof. Marchaja - moim zdaniem to doskonała kontynuacja, uwzględniająca najnowsze rozwiązania techniczne w jachtingu i napisana w nieco innym stylu, wyjątkowym piórem doktora inż. Jerzego Pieśniewskiego.

D.Ż.

AktualnościFelietonAll right reserved © Jerzy Pieśniewski 2006-2024