Pieśniewski polish
Pieśniewski english


Aktualności


 2006-12-23Pierwszego dnia kalendarzowej zimy na wodach jeziora Niegocin odbył się test nowego jachtu Bingo 930 konstrukcji Jerzego Pieśniewskiego, zbudowanego przez znanego zawodnika regat PPJK i właściciela firmy czarterowej Mariana Bełbota.

Przypomnijmy - Bingo 930 zaprojektowano na zamówienie firmy czarterowej Marina Bełbot z Giżycka, według założeń Mariana Bełbota. Nowy jacht zgodnie z obowiązującą w czarterach tendencją jest odpowiednio duży, zdolny przyjąć na pokład i pomieścić, przynajmniej na 7, a nawet 8 osób załogi, wygodny i szybki, dający przyjemność z żeglowania. Na sporej powierzchni można pokusić się o wygospodarowanie 4 oddzielnych pomieszczeń mieszkalnych: mesy, kabiny dziobowej i dwu kabin rufowych oraz dwu pomieszczeń sanitarnych.

W czarterach powinno wystarczyć jedno pomieszczenie z WC i prysznicem. Stała płetwa balastowa uwalnia mesę od skrzynki mieczowej. Podwójny sztormreling, kosze rufowe i dziobowy zapewniają bezpieczeństwo załodze. Na dobra sprawę jednak przy stateczności Bingo 930 nawet silne mazurskie wiatry nie powinny przechylać zbytnio jachtem. Gwarantują to dość szeroka wodnica i 1,2 t balastu wewnętrznego, nie licząc miecza obrotowego, ważącego blisko 200 kg, z drugiej strony niezbyt duża wysokość masztu i relatywnie skromna powierzchnia żagli.
Obecnie firma Marian Bełbot zabudowuje 3 pierwsze egzemplarze Bingo 930.


Dane techniczne:
Długość    9,30 m
Szerokość    3,15 m
Powierzchnia żagli maks.    39 m2
Zanurzenie    0,36/1,45 m
Wyporność    3,6 t
Masa    2900 kg
Masa balastu    1,2 t
Wysokość w kabinie    1,95 m
Wysokość masztu    11 m
Załoga    8 osób
Silnik    10 KM

Kategoria projektowa
Projekt: Jerzy Pieśniewski
Producent: Marina Bełbot www.marina.com.pl


Na pytanie, czy nowe Bingo to jego tajna broń na regaty PPJK 2007 w klasie T-3, Marian Bełbot tylko uśmiechnął się tajemniczo. Panie Marianie, stopy wody pod nowym jachtem! Dla zainteresowanych: szczegóły nowej konstrukcji - w numerze 11/ 2006 "Żagli"! Test - już wkrótce!

---
Źródło: http://www.zagle.com.plPodczas tego bożonarodzeniowego premierowego rejsu właściwości Bingo 930 testowano, porównując go z równolegle żeglującym Bolero 808. Według Mariana Bełbota, mimo braku precyzyjnego dotrymowania, przy wietrze około 4 B Bingo okazało się szybsze od Bolera na każdym kursie. Armator pozytywnie też ocenił zrównoważenie jachtu i jego stateczność. Nic trzeba zmieniać w ustawieniu masztu - stwierdził. Test jachtu przez ekipę "Żagli" dokonany zostanie wczesną wiosną.


  


  


  


  


 AktualnościFelietonAll right reserved © Jerzy Pieśniewski 2006-2024