Pieśniewski polish
Pieśniewski english


Aktualności


 2016-08-29

Regaty, regaty 2016

Sezon wakacyjny nie obfituje w wydarzenia regatowe na śródlądziu. Jedna z ważniejszych imprez z tradycją, jest Puchar Prezesa PZŻ w Mikołajkach rozgrywany od niepamiętnych czasów w pierwszy weekend sierpnia. Już po raz kolejny z rzędu w tych regatach na jeziorze Mikołajskim, swoje możliwości pokazało Bingo 930 pod sterem Mariana Bełbota, bez problemu wygrywając swą klasę (T2) i klasyfikację generalną. Sukces sternika i załogi tym większy, że kiszkowaty akwen tego jeziora z losowymi zmianami wiatru nie faworyzuje jachtów tej wielkości i masy.

Z kapryśnym i słabym wiatrem nie końca natomiast poradziła sobie załoga Focusa 750 P "Biały Kruk" podczas najważniejszej imprezy sezonu Międzynarodowych Mistrzostw Polski Jachtów Kabinowych w Giżycku (17-19 sierpnia). Trudno winić za "tylko" drugie miejsce i tytuł wice- mistrza Polski doskonałego sternika finistę Piotra Kulę i załogę. Warunki, a zwłaszcza bardzo slaby wiatr nie preferowały bowiem Focusa 750 P z jego niskim ożaglowaniem typu low aspect (tylko 9-metrowy maszt) oraz stosunkowo dużą masą. Z pewnością, wynik byłby lepszy przy wietrze silniejszym przynajmniej o stopień B,

Relacje foto z MMP można znaleźć na stronie internetowej PPJK oraz żagle.com.pl. Armator udostępnił też na You Tube krótki film z żeglowania na "Białym Kruku" po Zalewie Włocławskim.

https://www.youtube.com/watch?v=xk2CVG8O2pY
 AktualnościFelietonAll right reserved © Jerzy Pieśniewski 2006-2023